Interjú Verdes Tamással, a DCC 2023 előadójával

Verdes Tamás

Hogy kerültél erre a területre? Mióta foglalkozol SEO-val?

2016-ban kezdtem weboldal készítéssel foglalkozni, miután felmondtam az akkori munkahelyemen. Ügyfelet kellett szerezni, tanácstalan voltam. A párom egyik nap hazahozta a helyi hirdetési újságot, én pedig végighívtam az összes helyi vállalkozást. Hamar kiderült, hogy a hideghívás remekül működő, de kimerítő marketing-csatorna. Ekkor kezdtem ismerkedni a SEO-val. Egy barátom a Daily Mail programozójaként dolgozott. Egy nap felhívtam telefonon, és megkérdeztem, hogy ez a SEO dolog tiszta humbug vagy van valami értelme. Ő azt felelte, hogy fogalma sincs, de azt tudja, hogy az irodaházban egy egész emeletnyi irodát dedikáltak a témának, és a SEO-részleg vezetőjét afféle varázslóként tisztelik. Akkor vettem meg az első tanfolyamokat, és hamar beleszerettem a keresőoptimalizálásba.

Mi volt a legmeghatározóbb élményed az ezzel kapcsolatban?

Az, amikor rájöttem, hogy voltaképpen ez egy bölcsész mesterség, és alapvetően szövegszövésről, szövegekkel való aprómunkáról szól. Nekem a SEO pont azt adta, amire nagyon vágytam: vállalkozói függetlenséget úgy, hogy megőrizhettem és tovább tudtam fejleszteni a szövegekhez való viszonyomat. Korábban filozófiát tanultam az egyetemen, és az itt szerzett tudásomat jól át tudtam forgatni a keresőoptimalizálás területére.

Az utóbbi évek másik alapvető felismerése, hogy amikor elfáradtam és kevésbé voltam motivált, a SEO akkor is tartotta a frontot, a weboldalak hozták a forgalmat és a megrendeléseket. Most már 9 éve élek vállalkozóként, voltam már fáradt és kimerült, és remek érzés volt, hogy az odafigyeléssel megírt tartalmak akkor is dolgoznak, ha én kirándulni mentem munkaidőben.

Pontosan milyen területekkel foglalkozol a munkád során?

Három tevékenységet végzünk: 1. Az időnk és kapacitásunk 80%-ában visszük az ügyfelek projektjeit: nekik teljes, átfogó SEO menedzsmentet nyújtunk. 2. Tavaly bővítettük a szolgáltatások körét, és ma már Google Ads kampánymenedzsmentet is elérhetnek nálunk az ügyfeleink. Itt tudatosan lassan lépünk előre, egyelőre csak néhány projekt erejéig vállalunk szolgáltatást. Szakmailag az érdekel minket, hogyan tudjuk minél hatékonyabban összekapcsolni az organikus és a hirdetett forgalmat. 3. Saját projektet is építünk, itt igyekszünk nagyon türelmesek lenni magunkkal, és bár kevés, de folyamatos energiát tenni ezekbe a honlapokba.

Mi a legnagyobb félreértés, amivel mindig meg kell küzdeni a munkád során?

A türelmetlenség – a saját projektek kapcsán ezt magamban is érzem, ezért megértő vagyok, ha az ügyfeleink számára megterhelő és idegőrlő kivárni az eredményeket. A SEO egyre lassabban hoz eredményt. Az nem változott, hogy megéri belevágni, de egyre több türelem és monotónia-tűrés szükséges a sikerhez.

Miről fogsz előadni a Digital Cube konferencián?

Arról beszélek majd, hogyan ismerhetünk fel és rakhatunk rendbe rendetlen weboldalakat. Sok SEO projekt esetén nem az a cél, hogy a nulláról felépítsünk egy honlapot a keresőben, hanem ennél bonyolultabb: például adott egy 25 ezer URL-rel rendelkező weboldal, ahol a havi organikus forgalom nem éri el a 15 ezer kattintást, és az URL-ek 90%-ának forgalom szempontjából nincs hozzáadott értéke, illetve a weboldalon erős a kannibalizáció visszafogó hatása is. Egy ilyen honlappal csak akkor lehet eredményes SEO munkát végezni, ha előtte rendet teszünk benne. Ezt a workflow-t szeretném bemutatni.

Ha most épp nem ezen a területen dolgoznál, akkor mivel foglalkoznál? Mi az álommunkád?

Két éve, szintén a DCC keretében készült interjúban azt meséltem, hogy szeretnék kicsit visszatalálni az eredeti segítő hivatásomhoz is, és hogy 2022-ben ez a fő sideprojektem. Elvégeztem egy addiktológiai képzést a Semmelweis Egyetemen, és felépült egy addiktológiai témájú blog, a VAVO, amit nagyon szeretek – tehát ezen a téren már nincs hiányérzetem, és nagyon jól megfér az ügynökségemmel, a Zetrával is.

vavo

Saját egyedi SEO projekt révén egy sor meredekebb dolgot ki tudok vele próbálni, amit ügyfelek weboldalain nem feltétlenül lehet előzetes tudás nélkül tesztelni, így sok olyan tapasztalat származik belőle, amit át tudunk forgatni az ügyfelek projektjeibe. 

Miért az online? Mi vonzott benne?

Behúzott, mint sok más dolog, amit kipróbáltam. De fontos volt az is, hogy egy volt az első vállalkozásom, egy fillérem sem volt, és szinte zéró tőkével bele tudtam vágni, csak egy-két WordPress sablont kellett megvenni hozzá, de egyébként csak tanulni kellett, azt pedig nagyon szeretek. Ami azóta is vonz benne, az a játékosság és a szabadság, amit azóta is átélek ezen a területen.

Mi volt az eddigi legnagyobb falat?

A legnagyobbak a nemzetközi projektek voltak, például egy német fizetési kaput értékesítő weboldal keresőoptimalizálása vagy egy nemzetközi jogvédő szervezet honlapjának a felépítése. Magyarországon egy érettségi felkészítést adó weboldal vagy egy-egy nagyobb webáruház, amely többek között ruházati termékeket vagy építőanyagokat értékesít. Ezek mind olyan projektek voltak, amelyekben a rendrakásnak kiemelt szerepe volt. 

Van esetleg bármi tanácsod azok számára, akiket érdekel a SEO vagy maga a konferencia?

Továbbra is úgy látom, hogy akinek van türelme és kitartása tanulni, annak megéri belevágni ebbe a területbe. Saját tőke nélkül is el lehet indulni, be lehet fogni az élmezőnyt, és akár komoly céget is fel lehet építeni belőle, de arra is tökéletesen alkalmas, hogy az ember stabil szabadúszó karriert alakítson ki magának.


A Digital Cube Magyarország legnagyobb dedikált Analitika, PPC és SEO konferenciája.

A konferencián Verdes Tamás előadása az alábbi idősávban lesz és erről fog szólni:

13:50-14:30 // Verdes Tamás: Rendetlen weboldalak rendberakásának workflow-ja

Egy weboldal szerkezete és átláthatósága kritikus a keresőoptimalizálás eredményessége szempontjából. Főként a régi, egyedi fejlesztésű és befutott márkák honlapjai veszélyeztetettek, hiszen ezeknél a honlapoknál külön figyelni kellene a struktúra tisztán tartására, és ez gyakran elmarad. Egy rendezetlen weboldal esetén a SEO elsődleges lépése az átlátható struktúra kialakítása, a kannibalizáció kiszűrése úgy, hogy megőrizzük az elért eredményeket, majd előkészítsük a talajt a további növekedéshez. Az előadás a rendrakás menetrendjét és kihívásait mutatja be, és esettanulmányokkal szemlélteti az elérhető eredményeket.

Jegyek és további infok: https://digitalcubeconf.com/